The mood of old times breathed in the camp.

More than half occupied by a varied composition. And pleasant inhabitants. What a difference against the center. And especially San Marino. Probably the first new 2021. MC-0! (formerly common) just a Nice long stay.                                                                                       And after a long time, again a mystery???. Somewhere in RO or AL, somewhere my memories lead me. I think I saw it.


Delta bothers the vaccinated. They ends up in the hospital, transmitting it anyway, experts say.

But politicians have clung to vaccination. And France among the first. I can’t even get on the train anymore. And to the Cap shopping center in Nice. I still didn’t get there this year. It was closed.
I watched an interesting report from my favorite St. Malo yesterday. The owner of the restaurant was upset that British (GBJ, G, A) guests would not get to him. Monsieur Macron forgot the tourists. Only F confirmations are accepted. The British cannot download and 20% do not have a smartphone. “I respect these guests and will continue to serve them,” he says excitedly. But he won’t have much peace. Draconian punishments are passed.                           Saint-Malo April 2015. The dream ferry of every plates spotter. 40 cars, 38 of them end in St. Malo in shops and restaurants, 1 goes to Geneva, 1 to Monaco.

This entry was posted in Spotters. Bookmark the permalink.

2 Responses to The mood of old times breathed in the camp.

  1. Berry says:

    Zdravím tě. Je to smutná doba pro spotting, na začátku jsem čekal a naivně doufal, že to odnese je ten loňský rok a letos se to bude lehce zlepšovat, ale kdepak. Netroufám si vůbec odhadnout jak se to bude všechno vyvíjet dál. I když na druhou stranu zase není všude tolik lidí. Vadí mi taky ty komplikace, když člověk chce vycestovat třeba jen do sousední země. Kdybych měl cestu do Prahy, nevíš jestli tam pořád stojí ta Aruba? Nebo nějaký místo kde je možný vidět nějaký vzácnější kamiony?

    • materazzi says:

      Myslím, že jezdit do Prahy nemá nejmenší smysl. Všechno to se zeleným EU pasem skončilo. Lidí bohužel je už zase docela dost, jen auta chybí. Skončilo to. U Aruby jsem nebyl od návratu z MC. A co se kamionů týče, vidíš sám, že nic nejezdí. Určitě uvidíš to samé na jakékoli jiné dálnici.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *