Paris- Nice 2019

Paříž–Nice (přezdívaný též course au soleil, tj. jízda za sluncem) je jednotýdenní cyklistický etapový závod ve Francii, který se koná každoročně v březnu. Navzdory svému názvu není start v Paříži, ale na jejím předměstí Issy-les-Moulineaux. Závod organizuje Amaury Sport Organisation, která pořádá též Tour de France. Obdobně jako se na Tour de France vyznamenávají vedoucí celkového hodnocení žlutým trikotem (maillot jaune), vedoucí bodového hodnocení zeleným trikotem (maillot vert) a vedoucí horského hodnocení puntíkatým trikotem (maillot à pois). Nejlepší závodník do 26 let nosí bílý trikot (maillot blanc). Závod založil Albert Lejeune, ředitel časopisu „Petit Journal“ a první ročník se konal v roce 1933. Se sedmi vítězstvími v řadě v 80. letech je nejúspěšnějším účastníkem závodu Ir Sean Kelly.                                                                                Závod se jel přes La Turbie , což je na mapě 1mm, ale o 500 n.m. metrů výše.  Tak to raději pěkně vlakem do Nice.                                                                                                                             Report věnován Štěpkovi                                                                                                               U Aeroport Nice-Côte d´Azur peleton stáčí na sever a udělá okruh horskýma průsmykama, kde před měsícem řádilo Rallye Monte Carlo.                                                            A když už jsem dojel k letišti, prohlídka. Už 2x jsem se zapřísahal-sem už nikdy. Ale něco se mi tady líbí. Aspoň FIN a N do týdenního hodnocení.                                                                       Dnešní závěrečná etapa měřila 110 km a průsmyky peleton neuvěřitelně roztrhaly.         První se přiřítil do přístavu Nice, na opačný konec města  J. Izaguire z Astany.                        Na celkovém vítězství Bernala (CO) ze Sky ( ano toho co dotáhl na TdF 2018  kolegu  G. Thomase  ve žlutém na Champ Ellysee), to už ale nic nemění.                                                           Přístav přináší překvapení. Reunion REU.                                                                                                                              Zátarasy se otvírají a kamióny a doprovodné vozy se rozplynou na F dálnicích.                       Za tmy mi frnkne ještě TN.                                                                                                                  


Plus 12 Punkten. Monaco retette Woche wieder mit Endstand 49.                                                                

This entry was posted in Spotters. Bookmark the permalink.

2 Responses to Paris- Nice 2019

 1. Jovata says:

  Cyklistické závody mají své specifické kouzlo. Pokud jen projíždí tak vždy dlouhé přípravy, závodníci přefrčí během pár vteřin, doprovodná vozidla za pár minut a je po. Ale vždycky si říkám, že to stálo za to.
  Zdá se, že mám definitivní jistotu, jak je to s doprovodem týmů jako např. Bahrajn, UAE, Astana. Originál SPZ ani náhodou, určité procento jsem tomu ale dával. Před časem u nás byl cíl lokálního závodu za účasti národního týmu Kataru, ale taky nic.

  • materazzi says:

   Víš co já myslel? Že by se nějaký ten sponzor z UAE,BRN nebo KZ, třeba dlící v Evropě, přijel podívat. Ono je to ale nezajímá. Tuhle dávali ty koně, co Kellner pořádal v O2 , přišlo 11000 lidí a Abu Dhabí bylo 110. Na F1 vidíš taky jen poušť.
   Já nejel na značky, to spíš mě zklamalo letiště Nice, já miluju cyklozávody. Na královské etapy Tour de France se dívám na celé. Třeba od 13.00 do 18. Na hokej se nedívám vůbec a na většinu fotbalu tak 5 min. anebo při tom luštím sudoku a až slyším, že padl gól, tak se podívám. Ale sestřihy z Champions League se dívám. V neděli přijede Caen.
   Včera ta etapa přes ty průsmyky to tak roztrhala, že jsem ani nevydržel na sběrný bus. Peleton přijel půl hodiny za vítězem. Neskutečný, 110 km jen!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *